Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.
Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.
Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere birçok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.
Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon'dan çıkıştır. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya'daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.
21 Mart Türk Dünyası ve Toplulukları-Nevruz Haftası ilçemizde de Arılı İlk/Ortaokulunda coşku ile kutlandı. Saygı duruşu ve istiklal Marşı ile başlayan program okul müdürü Aytekin BEKTAŞ’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmayla devam etti. Daha sonra çeşitli şiirler, halk oyunları gösterileri, Türkistan da oynanan çocuk oyunlarının oynanması, demir dövme ve nevruz ateşinin yakılması etkinlikleri yapıldı. Ateşin üzerinden atlama ve nevruz yemeği ile program sona erdi. Etkinlikte öğretmen ve öğrencilerin yaptığı otağ, Göktürk askeri kıyafetleri, ok-yay vb. Türk Kültürünün simgeleri beğeni topladı. Etkinliğe; Fındıklı Kaymakamı Vedat YILMAZ, daire amirleri, protokol üyeleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerimizden oluşan kalabalık bir topluluk katıldı.  Katılan misafirlere Nevruz’un simgesi olan buğday çimi, yumurta ve karaçam tohumlu kurşun kalem hediye edildi. Etkinlikte emeği geçen tüm idareci, öğretmen ve öğrencilerimizi canı gönülden kutlarız.